10 Yöntemle Çocuklarınıza Yemeği Sevdirin

Annelerin çocuklarının beslenmesinde “Çocuğum yemek yemiyor. Abur cubur ile karnını doyuruyor. Zayıf kalıyor.” diye şikayetçidir. Hocam bu konuda ne yapabilirim, ona yemeği nasıl sevdirebilirim diye sorular alıyorum. Bu yazıda size çocuklarınızın sağlıklı beslenmesi için, onlara yemeği sevdirmek için 10 yöntem vereceğim.

Children with vegetables

Yöntem – 1: Çocuklarınıza yemek seçme özgürlüğü tanıyın. Onların besin tercihlerine saygı gösterin ve bazı yiyecekleri reddetmelerine izin verin. Baskıcı, zorlayıcı olmayın. Besin seçimi yapabilmek çocuğun kazanması gereken bir yetenektir.

child-nutrition-1

Yöntem – 2: Farklı renk ve yapıda yiyecekler sunun. Yemeklerini ilginç şekillerde kesin ve çekici olarak tabağa yerleştirin. Renkli tabak, gülen yüz, bulutlar… Tabak sanatınızı konuşturun. Çocuklar da bizler gibi sunumu hoş tabaklardan hoşlanır.

Yöntem – 3: Yemek zamanını belirleyin. Onlara yemek için yeterli zamanı tanıyın. Hemen bitecek bu tabak, birazdan geliyorum, tabağını bitmiş göreceğim gibi söylemlerden uzak durun. Çocuğunuza stres yaşatmayın. Rahatça yesinler.

Yöntem – 4: Yemeklerden önce oynamalarına izin verin. Çocuklarınızın oyun saatlerini ana ve ara öğünlerinden saatlerinden belli bir süre öncesine planlayın. Fiziksel aktivite yapmak çocuğun iştahını artırır. Çocuklar rahatladıklarında daha iyi yerler.

kişiye_özel_diyet_iste

Yöntem – 5: Unutmayın. Çocuklarınız sizi izleyerek öğrenirler. Çocuklarınızla birlikte yemek yiyin. Kendiniz de sağlıklı, çeşitli besinleri tüketerek onlara örnek olun. Büyük kardeşler de aynı etkiyi yapabilir. Yani sağlıklı beslenmeyi bir aile işi haline getirin. Birlikte yemek uygun sofra davranışlarını göstermek için iyi bir fırsattır.

Child-nutrition

Yöntem – 6: Çocuklarınıza sağlıklı besinleri tanıtın. Onlarla alışverişe çıkın. Eve gıda alışverişi yaparken hazır gıdalar, bisküvi, şekerleme gibi unlu, şekerli mamuller yerine sebze, meyve ve tahıl ürünlerini sepetinize ekleyin. Çocuklarınıza da bunun faydalı olduğunu anlatın.

Yöntem – 7: Çocuklarınızı yemek yerken oturmaya teşvik edin. Çocukların ayakta dururken, yürüyüş halinde, bir yere uzanmış bir şekilde yemelerini engelleyin. Kendi masası, sandalyesi, kendi köşesi olsun. Yemeğe rahatça ulaşsınlar. Bunu alışkanlık haline getirmek faydalı olacaktır.

Yöntem – 8: Yemekle ödüllendirmeyin. Yemekle cezalandırmayın. Çocuklarınızı yemekle kısıtlayarak cezalandırmayın. Tam tersi yemekle de ödüllendirmeyin. Onları sevgi ve ilgi ile ödüllendirin. Ceza ve ödül sistemi yalnızca yemekle ilgili sağlıksız alışkanlıklar kazandırmaya neden olur.

Yöntem – 9: “Yasaklanmış yemek” kavramından kaçının. Bu çocuklarınızın onları daha çok arzu etmesine neden olabilir. Her türlü yiyecek çocuğunuzun sağlıklı beslenme planının bir parçası olabilir.

Yöntem – 10: Çocuklarınızı kendi kendilerine servis yapmaya teşvik edin. Örneğin bir sürahiden süt dökmek, fıstık ezmesini ekmeğe sürmek, kendi tabağına sevdiği yiyecekleri almak gibi. Bu çocukların hoşuna gider ve özgüven kazanmasına da neden olur.

sofraya_ailece_oturmak_icin_5_neden_1422251528_4602

 

Bonus Yöntem: Oyun çağı çocuklar ve okul öncesi çocuklar oyun için yaşarlar. Bu yüzden onlara yemek zamanında da aynı eğlence ve macerayı yaşatın. Yemek sofralarınızı eğlenceli bir aile toplantısına çevirin. Günün olaylarından bahsedin. Çocuğunuzun okul başarısından, evdeki komik durumlardan… Yemekten zevk alın. Yemeğe bu yaklaşma şekli çocuğun yemekle ilgili yaşam boyu devam ettireceği olumlu alışkanlıklar kazanması açısından çok önemlidir.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

Yorum Yapın