Alzheimer Hastalarının Beslenmesi

İnsan vücudu mükemmel bir organizma. Birbiriyle uyumlu çalışan hücre, doku ve organlar yıllar geçtikçe ne yazıkki  bazı yıpranmalar yaşayabiliyor. Yaşlılık; insan metabolizmasına etki eden bir süreçtir. Gençlikten yaşlılığa kadar yaşadığımız olaylardan tutun da tükettiğimiz besinlere kadar duygusal ve fiziksel etkiler bünyemizde harabiyet oluşturabiliyor. Bu yüzden; sağlıklı yaşlanma için mutlu ve sağlıklı günler geçirmek gerekiyor. Yaşlanma; kontrol edilemeyen, durdurulamayan bir süreç. Bu süreçte sağlıklı kalmak için mücadele etmek de bizim elimizdedir.

Alzheimer; ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan ve ölüme neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık bunamanın farklı bir boyutudur. Alzheimer bir demans çeşididir ancak her demans Alzheimer hastalığı değildir. Alzheimer hastalığı dışında demansa neden olan bir çok hastalık ve durum vardır. Alzheimerde hastanın en çok ve ilk olarak hafızası etkilenir. Zaman içinde bu unutkanlığa yön bulamama, giyinememe, idrar tutamama, muhakeme yapamama ve çeşitli davranış bozuklukları eklenir.

beyin-beslenme-diyetisyen

Bu hastalık için en önemli risk faktörü ileri yaştır. Alzheimer hastalığının görülme sıklığı yaş ile artmaktadır 65 yaş üstü 100 kişiden 8’inde Alzheimer hastalığı görülmektedir, 85 yaş üzerindeki kişilerde sıklığı %20’dir. Alzheimer hastalığı beyin hücrelerinin programlanandan daha erken ölmesi nedeniyle olmaktadır.

Yaşla beraber her kişide beyinde hücre ölümü olmaktadır ama Alzheimer hastalığında bu süreç yaşa göre beklenenden daha hızlı olmaktadır. Alzheimer hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir, bir kanser hastalığı değildir. Kalıtımsal bir hastalık olmasının yanında çevresel faktörlerden de etkilenen Alzheimer hiç olmadığı kadar sık görülmeye başladı

Alzheimerde beslenme önemli bir konudur. Alzheimer özel bir hastalık olduğu için, hastanın beslenme programı da ona özel olması gerekir. Hastanın genel durumunu değerlendikten sonra probleminin tespiti ve çözümü gerekmektedir.

Hasta iştahsız olabilir; iştah kaybının neden olduğu bilirsek doğru tedaviye yönlendirmiş oluruz. Alzheimer hastalarını iştah kaybı; depresyon, diş-damak problemleri, mide sorunları nedeniyle olabilir. Nedenini tespit edip sorununu çözmek doğru olan yoldur.

Alzheimer hastaları; hareketsizlik sonucu açlık hissetmiyor olabilirler ve kabızlık problemi yaşayabilirler. Bu yüzden hareket etmelerine yardımcı olunmalıdır. Kabızlık problemi için de bol miktarda lifli yiyeceklerden yediklerinden ve sıvı içtiklerinden emin olmalısınız.

Alzheimer hastalarında beslenmeyle ilgili görülen bir diğer sorun; aşırı yemektir. Hastalar demans ve bazı beyinsel fonksiyonlar sonucu böyle bir eğilim gösterebilir. . Bu tür yiyecekler kişiye rahatlık sağlayabilir ve kişinin kendisini daha az depresyonda hissetmesine yardımcı olur. Bununla beraber sağlıkları için aşırı yemediklerinden ve belli bir diyetle yediklerinden emin olmak önemlidir. Bu durumu kontrol altına almak için evdeki diğer bireylerin katkısı gerekecektir.

kişiye_özel_diyet_iste

Alzheimer hastaları; çok yemek yemenin yanında uygun olmayan veya tehlikeli maddeleri de tüketebiliyor. Tüketilmesini istemediğiniz şeyleri görülen veya ulaşılan yerlere koymayınız. Kişinin dikkatini başka yöne çekmeyi deneyin veya yemek yemenin yerine geçirebilmek üzere onlara tatmin edici bir aktivite bulun. Kişi daha fazla yemek yemede kararlı ise onlar için çiğ havuç, kereviz, salatalık, domates gibi şişmanlatmayan hafif şeyler önceden hazırlamayı deneyin.

Alzheimer hastası eğer yemeği reddediyorsa doktora danışınız. Doktor gerekli görürse  alternatif yiyecekleri önerebilir veya vitamin ve diğer ekleri reçete edebilir.

Hasta huzursuz ve iştahsız olabilir. Böyle durumlarda hastanızla ilgilenin ve sık-az miktarlarda sağlıklı besinler ile atıştırmasını sağlayın.  Kişiye tuz, biber veya soslar ikram etmeniz gerekebilir ve eğer daha sonra bunları tekrar tekrar kullanma olasılıkları varsa ortamdan uzaklaştırmanız uygun olur.

Hasta; değerlendirme yeteneğini kaybedebildiği için yiyecek ve içeceklerin çok sıcak olmadığından emin olun. Her gün yeterli miktarda sıvı aldıklarından emin olun. Yetersiz sıvı alımı vücutta sıvı eksikliğine yol açarak daha fazla bilinç karışıklığına sebep olabilir. Kişilerin susama merkezleri zarar görme olasılığın karşı, hastalara günde 8-10 bardak su içermeniz sağlıklı bir seçimdir.

Alzheimer hastalığından korunma yöntemleri
Hastalıktan korunmak için egzersiz yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, zihni aktif tutmak, sosyalleşmek gerekiyor. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ilerlemesi yavaşlatılabilir.

Hastanıza özel beslenme programını öğrenmek için diyetisyeninize başvurun..

Yorum Yapın