Bayram Diyeti

Bayram’da diyet mi yapılır dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Diyet: sağlıklı beslenmek anlamına gelir. Diyetin bu anlamını öğrendiğimize göre bayramda sağlıklı beslenebilirsiniz. Kısaca bir yazı olacak, okumaya devam…

“1 ay boyunca bugünü bekliyordum. Yediğime karışamazsınız” demeyin!

Ramazan ayında 30 gün boyunca oruç tutan bedenler dinlendi. Huzura erdi. Detoks’un kralını yaptı. Bayram günleri kendinizi kaybedip elinizi şerbete bulaştırmayın. Ramazan’daki sabrınızı bayram günlerinde de kullanın.

Çok yersen arkandan ağlayanlar olur.

Her misafirlikte ikram edilenleri kabul etmek zorunda değilsiniz. Zorla önünüze gelen bir tabak olursa da: “Geldikleri gibi giderler.” Mesela; teyzenizde sarma, amcanızda börek, halanızda tatlı yiyebilirsiniz. Akıllı tabak seçimi ile yaşam sürenizi uzatmak sizin elinizde.

Şeker bayramı değil; kuruyemiş bayramı olsun.

Şeker, çikolata, tatlı kulağa hoş, mideye boş gelen şeyler; Boş kalori kaynakları. Bunlar yerine ev sahibi olarak misafirlerinize kuruyemiş, kuru meyve, taze meyve ikram edebilirsiniz. Gittiğiniz yerlerde de böyle karşılanmak sizi çok daha mutlu edecektir. Kan şekerinizin iyiliği için bunu yapın, lütfen.

 

Kahvaltı yapmazsanız, kilo alırsınız!

Bayram günü özellikle, günün ilk öğünü olarak güzel bir kahvaltı ile güne başlamanız şiddetle tavsiye edilir. Neden? Kahvaltı yapmadığınız zaman geceden süregelen, uzun süreli açlık günün ilerleyen saatlerinde yiyeceğiniz besinlerin yağ olarak depolanmasına neden olabiliyor. Kahvaltı yapmadan evden çıkmayın.

Su şişenizi yanınızdan ayırmayın.

Oruç sonrası unutulmaya yüz tutan su içme alışkanlığını bayram gününün ilk ışıkları ile kazanmak sizin elinizde. Uyandıktan sonra şöyle kocaman bir bardak suya kim hayır diyebilir. Gittiğiniz yerlere su şişenizi de götürün. İçindeki su bittikçe ev sahiplerinden şişenizi doldurmasını isteyin. Her gittiğiniz yer yeni bir su kaynağı; afiyet olsun.

İkramların Porsiyonlarına Dikkat!

Ziyaretlerinizde ikram edilenleri kontrol etmeye çalışın.

Mesela: “Ben tatlı istemiyorum Ayşe Teyze, sarma da 4-5 tane olsa yeter! Börek de ağırlık yapıyor. Ondan da bir küçük dilim olsun. Salatanız güzel duruyor. Fazlaca salata alabilirim.” gibi ev sahibinden istek yapabilirsiniz J

Benzin harcamayın, yürüyün.

Her yere araba ile gidilmez. Gitmemelisiniz. Yürümenin inanılmaz faydaları var. Yakın mesafelerdeki komşularınıza, akrabalarınıza giderken arabanız yerine ayaklarınızı kullanın. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Sağlığınız için kullanın.

Örnek Bayram Diyeti

(Örnek Menüdür. Sizin için uygun diyet programını Diyetisyeninizden isteyin)

Gün boyu ortalama 2-3 litre su içiniz.

Sabah uyandıktan sonra: Kocaman bir bardak su (limonlu ve taze zencefilli olabilir.)

Kahvaltı: Çay / bitki çayı + 1 dilim az yağlı peynir + 1 ince dilim tam tahıllı ekmek + 1 yumurta + Sınırsız mevsim yeşillikleri

Ara – 1: 1 fincan limonlu yeşil çay + 1 kuru incir

Öğle: 1 kepçe yayla çorbası + 8 yemek kaşığı kuru fasülye + 4 yemek kaşığı bulgur pilavı + 200 ml cacık

Ara – 2: 4-5 adet sarma + 1 küçük kâse sütlü tatlı + su

Akşam: 1 dilim peynir + 120 gr Izgara et / tavuk / balık ile kocaman bir salata +  300 ml doğal limonata

Ara – 3: 4-5 yemek kaşığı yoğurt + 1 tatlı kaşığı chia veya öğütülmüş keten tohumu

Herkese İyi Bayramlar

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

Online Diyet Paketlerini İncele:

 diyetisyenyusuf.com/online-diyet/

 

Yorum Yapın