Diyabet (Şeker Hastalığı) Nasıl Önlenir?

Hastalık gelmeden sağlığımızın kıymetini bilmeliyiz! Bu yüzden bugünü düşünüp bilinçli yaşarsak yarın gelmesi muhtemel olan hastalığı da engelleyebiliriz.

Diyabetten yani şeker hastalığından korunmak mümkün mü? Bu hastalık nasıl önlenir? Haydi, hep birlikte okuyalım, öğrenelim ve sağlıklı yaşam için yeni bir başlangıç yapalım!

Diyabette yasak besinler yazısına göz at: https://diyetisyenyusuf.com/diyabette-seker-hastaliginda-yasak-besinler/

Diyabetli 10 hastadan 9’unda görülen insüline bağımlı olmayan Tip-2 diyabet önlenebilir bir hastalıktır. Bu diyabet hastalığına yakalanmamak için neler yapabiliriz?

k_20214114_diyabet

Tip-2 diyabetin risk faktörleri:

                Diyabet riskiniz var mı? Bunu öğrenelim. Ardından diyabeti önleme yollarına geçeceğiz.

 • Ailede diyabet hikâyesi
 • Fazla kilolu veya obez
 • Fiziksel aktivede yetersizlik
 • Hipertansiyon
 • HDL kolesterolün 35 mg/dL’den düşük ve trigliseridin 250 mg/dL den yüksek olması
 • Kardiyovasküler hastalık
 • Polikistik over sendromu (PCOS)
 • Gestasyonel diyabet hikayesi
 • 4 kilonun üzerinde bebek doğurma öyküsü
 • İnsülin direnci ile ilişkili durumlar (akantozis nigrikans, non-alkolik steatohepatit)
 • Şizofreni
 • Bazı atipik antipsikotik ve antidepresan ilaçların kullanımı

kişiye_özel_diyet_iste

Fazla Kilolarımızdan Kurtulmalıyız!

Şişmanlık birçok hastalığa neden olur. Bu hastalıklardan biri de diyabettir. Obez bireylerde giderek artan insülin direnci diyabete neden olacaktır. Son yıllarda obez çocuk ve gençlerde diyabete yakalanma sıklığı ne yazık ki artmıştır. Bu yüzden erken yaşlarda kilo kontrolü ve beslenme eğitimine ihtiyaç vardır. Kilolu bireylerin de fazla kilolarından kurtulmaları gerekir. Bu konuda diyetisyeninize danışarak sağlığınız kendinize yeni bir sayfa açın.

dash_diet_diabetes

Sağlıklı Beslenmeyi Öğrenmeliyiz!

Diyabete neden olan en önemli faktörlerden biri; sağlıksız, dengesiz, düzensiz beslenmektir. Günlük beslenmemizde ihtiyacımız olan besinleri yeterli ve dengeli tüketmeliyiz. Sağlıklı karbonhidrat, protein ve yağ kaynaklarını öğrenmeli ve ihtiyacımız kadar tüketmeliyiz. Vitamin, mineral ve antioksidan kaynaklarını beslenme programımıza eklemeliyiz. Sağlıklı beslenme ve gerekli durumlarda uygulanan diyet programı bizi diyabete karşı koruyacaktır.

 Type-2-diabetes-symtoms-and-treatment

Hareket Etmeliyiz; Yürümeliyiz, Koşmalıyız, Spor Yapmalıyız!

Sağlıklı beslenmeyi öğrendik. Bununla birlikte fiziksel aktivite düzeyimizi de artırmamız gerekir. Kendimize daha aktif daha hareketli bir yaşam tarzı benimseyerek diyabete yakalanma riskini azaltabiliriz. Yapılan bilimsel araştırmalarla bu kanıtlanmıştır. Günde 10.000 adım hedefimiz olmalı; tempolu yürüyüş, sağlık sorunumuz yoksa koşu ve egzersiz programları bizi diyabete karşı koruyacaktır. Aynı zamanda fiziksel aktivite bizi daha sağlıklı, daha mutlu, daha enerji dolu yapar.

Stresli Yaşamdan Uzak Durmalıyız!

“İşte bu biraz zor” dediğinizi duyar gibiyim. Ama yine de strese girmemek biraz da bizim elimizde. Kendimizi daha mutlu ve huzurlu hissettiğimiz işlerle uğraşmak, sağlıklı beslenmek, spor yapmak, kitap okumak, teknolojiden uzak durmak sinirlerimize iyi gelecektir. Diyabetin ortaya çıkmasında önemli bir faktör olan HDL kolesterol düşüklüğünün stres ile ilişkili olduğunu bilimsel araştırmalar bize göstermektedir. Diyabet ve diğer hastalıkların en büyük nedenlerinden biri olan “stres” faktörü için önlem alınmalıdır.

Yeterli ve Düzenli Uyumalıyız ve Dinlenmeliyiz!

                Uyku düzenli ve yeterli olmalıdır. Yetişkin bir insanın günde 5-6 saat uyuması gerekir. Uyku saatleri de düzenli olmalıdır. Sürekli gece geç saatlerde yatmak uzun vadede bize zarar verebilir. Dinlenmek için uykumuza önem vermeliyiz. Ayrıca dinlenmek; bedenimize ve ruhumuza iyi gelecek bir dinleme olmalıdır. Dinlenme sürecinde zihnimizi boşaltmalı ve ruhumuzu da dinlendirmeliyiz. Kendimizi sevelim ve sağlığımız için “kendimize” vakit ayıralım…

“Size beslenme ve motivasyon konusunda destek olacak diyetisyeninize güvenin…”

Sağlıklı günler dilerim.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

Yorum Yapın