Diyetisyene Neden İhtiyacınız Var?

“Beslenme, insan ihtiyaçlarının başında gelir. İnsan çoğu ihtiyacından vazgeçebilir. Ancak beslenmeden vazgeçemez. Çünkü beslenmeden yaşamın sürdürülebilmesi olanaksızdır. Ancak unutulmaması gereken; beslenmek ile karın doyurmak aynı şeyler değildir.”

Doğru besinler tüketerek sağlık bulabilir, yanlış beslenerek hasta olabilirsiniz. Kişi için en doğru beslenme planı bir diyetisyen tarafından belirlenmelidir. Diyetisyen; besin ve beslenmenin sağlık üzerindeki işlevi konusunda bir otoritedir. Bu kişiler, sağlık, beslenme önerileri ve beslenme bilgileri konusunda güvenilir kaynaklardır. Beslenme ve diyet konusunda toplumumuzdaki bilgi kirliliğine karşı, üniversitelerden edindiği teorik bilgilerini pratikte kullanarak insanlara doğru beslenmeyi öğretmeyi amaçlayan diyetisyenlere güvenin.

Diyetisyen denince aklınıza sadece zayıflama diyetleri, kibrit kutuları gelmesin. O devir geçti, gitti artık. İnsanlar sağlıklı beslenmeyi öğrenmek için de diyetisyene danışıyor. Diyetisyen, beslenmenin olduğu her yerde; beslenme de insanlık var olduğu müddetçe devam edecek. Bebeklikten yaşlılığa kadar her evrede doğru beslenme bilgilerine ve önerilere ihtiyacınız vardır. Mesela; gebesiniz veya gebe kalmaya çalışıyorsunuz, nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Belki de bebeğinize süt veriyorsunuz, bebeğinizi büyütüyorsunuz. Çocuğunuza okulda yemesi için öğün hazırlıyorsunuz. Bir diyetisyene danışmanız gerekebilir. Belki de bir sporcusunuz, bir ofis çalışanısınız. Belki bir hastalığınız var, bir ilaç kullanıyorsunuz. Bu durumlarla ilgili beslenme bilgilerini bir diyetisyenden öğrenmelisiniz.

kişiye_özel_online_diyet

İnsanlar, diyete ve diyetisyene en çok kilo vermeye çalışırken ihtiyaç duyarlar. Peki, böyle mi olması gerekir? Yani diyetisyene danışmak için aşırı kilolara ulaşmak mı gerekir? Hayır! Aslında diyetisyen bir problem çözücü değil, bir eğitimci olmalıdır. Diyetisyenlik, hastalık başa gelince değil, sağlıkta danışılacak bir kurumdur. Diyetisyene danışmak için de bir şeker hastası, bir kalp hastası, bir tansiyon hastası, bir obez olmayı beklemeyin. Diyetisyene sağlıklı günlerinizde danışın. Sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edin.

Peki diyetisyene danışmadan kendiniz diyet yapabilir misiniz? Belki yaparsınız. Ancak bu sizin için en uygun diyet olmayabilir. Çünkü gerçek diyetisyen kişiye özel diyet programı hazırlarken; kişinin yaşı, cinsiyeti, hastalıkları, kullandığı ilaçlar, kan değerleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyi ve daha birçok kıstasa göre yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamayı amaçlar.  Diyetisyen bunun eğitimini almıştır. Bazı kan değerleri ve hastalıklar kilo vermeye engel olur. Bazı ilaçlar bazı besinlerle etkileşime girer. Diyetisyen bu durumları değerlendirir ve bunun neticesinde kişiye özel bir beslenme planı oluşturur. Diyetisyene gitmeye vaktiniz yoksa online diyet programlarını değerlendirin. Zayıflama yolculuğunun başında mutlaka bir diyetisyenden destek isteyin.

Sağlığınız için gerçek diyetisyene ulaşın. O size beslenme ve motivasyon desteği sağlayacaktır.

Sağlıklı, mutlu günler dilerim

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

Yorum Yapın