Kadınlar İçin 10 Süper Gıda

Kadınlar, fizyolojisi sebebiyle farklı ihtiyaçlara sahiptir.

Sağlıklı beslenme herkes için önemlidir. Ancak bazı gıdalar; kemikler, hamilelik dönemi ve göğüs kanseri gibi kadınları etkileyen bazı sorunlar için özellikle önemlidir.

Bu “süper gıdalar” besin içerikleriyle zengindir. Vücudunuzu korumak ve yaşlandıkça iyi çalışmasını sağlamak için yardımcı olacaktır.

1) Greyfurt

Kadınlarda inme olasılığını azaltmaya yardımcı olan ve aynı zamanda kalbinize de yardımcı olabilecek “flavonoidler” içerir.

ÖNEMLİ NOT: Greyfurt, bazı ilaçların etkinliğini azaltabilir. Bu nedenle ilaç kullanıyorsanız, diyete başlamadan önce doktorunuza danışın.

2) Yağsız Yoğurt

50 yaşın üzerindeyken daha fazla kalsiyuma ihtiyacınız vardır. Yaklaşık bir kâse yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacınızın üçte birinden fazlasını verecektir. Vücudunuzun minerali daha iyi kullanmasına yardımcı olmak için D vitamini ile zenginleştirilmiş yoğurtları da tüketebilirsiniz.

3) Keten tohumu

Keten tohumu, zengin posa içeriğinin yanı sıra lignanlar, östrojen gibi davranan bitki bileşikleri ile ilgilidir. Bunlar göğüs kanseri dahil olmak üzere bazı kanserlere yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Keten tohumu yağı, omega-3 almak için mükemmel bir yoldur.

ÖNEMLİ NOT: Keten tohumu da bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. İlaç kullanıyorsanız; diyetinize keten tohumu ilave etmeden önce doktorunuza danışın.

4) Ceviz

Ceviz, sağlıklı yağ asitleri ile içerir. Dengeli bir diyetin parçası olarak kanseri önleyebilirler. Daha faydalı etki göstermesi için cevizi, yoğurtla veya keten tohumuyla birlikte tüketebilirsiniz.

5) Avokado

Evet, avokado çok yağlı. Ancak bu faydalı yağ. Tüketim miktarına dikkat edin. Aslında, çalışmalar, avokado açısından zengin diyetlerin göbek yağından kurtulmasına yardımcı olabileceğini ve gözlerinizi ve cildi koruduğunu gösteriyor. Hatta “kötü” kolesterol düzeylerini düşürmeye ve “iyi” kolesterolü yükseltmeye yardımcı olabilirler.

6) Ispanak

Ispanak’taki folat senin arkadaşın. Gebelerde doğum öncesi için fayda sağlar. Demans, kalp hastalığı ve kolon kanserine yakalanma şansınızı düşürür. Ispanakta lutein de vardır. Bu antioksidan gözünüzdeki lensi ve retinayı korur ve hatta birkaç kırışıklıkları önleyebilir.

7) Sığır Karaciğeri

Sevmeyebilirsiniz. Ancak karaciğer mükemmel bir folat ve folik asit kaynağıdır.

8) Kuşkonmaz

Kemik yapımı için K vitamini almak için başka bir yol ister misiniz? Kuşkonmaz tüketin.  Yarım bardak kadar kuşkonmaz günlük ihtiyacınız olan K vitamininin üçte birini karşılar. Spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olan folat ile de doludur.

9) Fasulyeler

Fasulyeler; zengin protein kaynağıdır ve lif açısından yüksektir. Kan basıncınızı, kan şekerinizi ve kalp atış hızınızı azaltabilirler.

10) Sardalye

Bu küçük balıklar sağlıklı yağ asitleri, D vitamini ve kalsiyum ile yüzüyorlar. İçerdiği omega-3 yağları anne sütünün kalitesini artırabilir ve hamileyken yiyen anneler için bebeklere fayda sağlar.

Sağlıklı günler dilerim.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

Kaynak: https://www.webmd.com/women/womens-health-tips-16/slideshow-women-superfoods

Yorum Yapın