Kalp Sağlığınız için Diyetisyen Önerileri

Kalp ve damar hastalıkları, gerek dünyada gerekse ülkemizde ölüm nedenlerinin başında geliyor. Kalp krizi 30’lu yaşlara kadar indi. Yaşam tarzınızda basit değişiklikler yaparak kalp – damar hastalıklarından korunabilirsiniz. Diyetisyen Yusuf Öztürk’ten kalp sağlığınız için öneriler…

Kilonuzu Kontrol Edin.

İdeal kilonuzu koruyun, ideal kilonuzda değilseniz, doktorunuz ve diyetisyeniniz gözetiminde haftada 0.5-1 kilogramı aşmayacak şekilde sağlıklı kilo verin.

Heart-3d-for-medical-use_30

Posalı Beslenin.

Sebze, meyve, kepekli ürünler, kuru baklagiller yüksek posa içerirler. Beslenmenizde bunlara sıkça yer verin, yüksek posa içeren ürünler kan şekerinizi ve kan yağlarınızı kontrol altında tutmanızı kolaylaştıracaktır. Kalp sağlığınızı koruyacaktır.

Su tüketimini artırın.

Günde, 8-10 su bardağı suyu mutlaka içiniz, su içmek için susamayı beklemeyiniz. Havaların soğuması sizi suya karşı soğutmasın. Su içmeyi bir görev haline getiriniz.

Çeşitli ve dengeli beslenin.

Vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri alabilmek için, besinlerinizi çeşitlendirin. Hep aynı besinleri tercih etmeyin.

sebze-meyve1

Hareketi artırın.

Günümüzde artan hareketsizlik, kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlıyor. Fiziksel aktivitenin azalması kalp ve damar hastalıkları açısından önemli bir risk faktörüdür. Kalbinizi korumak için mutlaka haftada en az üç gün düzenli ve tempolu yürüyüş yapın.

 jogging-into-sunset-1

Sigaradan uzak durun.

Sigaranın içinde 4 binden fazla zararlı kimyasal vardır. Bu kimyasallar kalp-damar sağlığına zarar verir. Bu yüzden sigarayı hayatınızdan çıkarın.

kişiye_özel_diyet_iste

Eğer kalp – damar hastalığınız varsa;

yedikleriniz ve içtikleriniz sağlığınız için çok önemlidir. Beslenme tedavinizin nasıl olacağını mutlaka diyetisyeninizle görüşerek karar vermelisiniz. Düşük tuz (sodyum) ve sıvı sınırlandırılması kalbinizin daha rahat etmesini sağlayacaktır. Diyabet, tansiyon, obezite için özel bir diyet yapıyor dahi olsanız, sodyum ve sıvı sınırlamasına dikkat etmeniz gerekir.

Tuz (Sodyum) Alımının Azaltılması: kaya tuzu, deniz tuzu, bulyon tabletlerde yoğun miktarda tuz içerir. Diyet tuz içeriğinde bulunan sodyum ve potasyum yüzünden dikkatli kullanılmalıdır. Bu yüzden de doktorunuzun ve diyetisyeninizin görüşü olmadan diyet tuz kullanmayın.

Ne kadar sodyum aldığımızı hesaplamak zordur. Bu yüzden de temel bazı noktalara dikkat etmek gerekir:

—Yemeklerinizi tuzsuz pişirin. Yemeklerinizi pişirirken sofra tuzu, kaya tuzu, deniz tuzu ve bulyon tabletlerden kaçının. Bütün besinler tuz ilave edilmeseler bile içlerinde sodyum bulundururlar. 1 çay kaşığı tuzda 2360 mg sodyum bulunur.

—Yemeklerinizi tabağınıza aldığınız zaman tuz ilave etmeyin, bunun yerine taze ve kuru baharatları veya acıyı, limonu, sirkeyi tercih edin

—Görünür tuz içeren, tuzlu krakerler, cipsler, tuzla kavrulmuş yağlı kuruyemişlerden uzak durun.

—Salamura gıdalar yüksek oranda tuz içerir. Bu yüzden zeytin, turşu, salamura edilmiş balık, konserve ürünlerden, salçadan uzak durun.

—Salam, sosis, sucuk, pastırma ve füme edilmiş et ürünleri yüksek miktarda sodyum içerir.

—Besinlerin etiketlerini okuyun. Tuz, sodyum, Mono sodyum glutamat, sodyum klorid, sodyum metabisülfit yazan ürünlerden uzak durun.

—Taze ürünleri tercih edin, paketlenmiş hazır ürünlerde tuz miktarı daha yüksektir. Hazır çorba tuz açısından yüksek bir besindir , uzak durun.

Düşük sodyum tüketmek kan basıncını, tansiyonu, ödemi ve vücut şişkinliğinizi kontrol etmeye yardımcı olur ve kalp yetmezliği hastalarında solunum güçlüklerini azaltır.

Beslenme ile ilgili sorunlarınız için bir Diyetisyene danışın. 

Sağlıklı günler dilerim.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

 

Yorum Yapın