Kurban Bayramı Günlerinde Beslenme Önerilerim

İYİ KALİTE PROTEİN: Kurban bayramı günlerde normal günlere göre daha fazla kırmızı et tüketilebiliyor. Kırmızı et; iyi kalite hayvansal protein içermesinin yanı sıra, demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri ile B12, B6, B1 ve A vitaminleri içermektedir. Et tüketimi fazla olduğu zaman zarar verir. Bu yüzden günde en fazla 5 köfte kadar et tüketmeliyiz.

ETİN YAĞI: Etin görünür ve görünmez yağları vardır. Bu yüzde, pişirme esnasında ekstra yağ eklemeyin. Yağ oranı yüksek etlerin kolesterol içerikleri de yüksektir. Etteki görünür yağlar ayrılsa dahi kırmızı etin ortalama yağ içeriği %20’dir. Bu yüzden kolesterol ve kalp-damar hastalığı olan kişilerin et tüketimi kontrollü olmalıdır.

24 SAAT BEKLET: Bayram günü kesilen hayvan eti hemen, birkaç saat içinde pişirilerek tüketilirse; hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Özellikle mide rahatsızlıkları çeken bireyler, eti 24 saat bekletmeden tüketmemelidir.

AYRI KESME TAHTASI: Et kesme tahtası ile sebze tahtası ayrı olmalıdır. Et hazırlamada kullanılan kesme tahtalarında çiğ sebze ve meyveleri doğrama işlemi yapılmamalıdır.

Raw fresh marbled meat Steak and seasonings on dark marble background

SAĞLIKLI PİŞİRME: Pişirme yöntemi olarak; haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır.

TÜKETİRKEN “C Vitamini”: Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin mutlaka sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında C vitamininden zengin sebze/salata/ taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu yöntem hem besin çeşitliliğinin sağlanmasını sağlar hem de sebzelerde bulunan C vitamini, demirin emilimini arttırır.

kişiye_özel_diyet_iste

MANGAL WARS: Etler mangal yapılacaksa; kömürleşecek şekilde kızartılmaması gerekir kömürleşen etler her zaman kanser riski taşır.  Etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açmaktadır.

AKŞAMA KALMA: Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise sebze, kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir.

AYRAN İÇTİK: Etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine bulgur/esmer pirinç; asitli/gazlı içecekler yerine ayran/yoğurt/cacık tüketilmelidir.

SUYU UNUTMA: Günlük (2-2.5 lt) su tüketimine dikkat edilmelidir.

ŞERBETE HAYIR: Gidilen bayram ziyaretlerde; meyve suları yerine açık çay/bitki çayları; hamur tatlıları/çikolata yerine sütlü tatlılar/meyveler tercih edilmelidir.

Kurban Bayramı Günleri için Örnek Diyet Listesi 

(Örnek Menüdür. Sizin için uygun diyet programını Diyetisyeninizden isteyin)

Kahvaltı:

 • 1 yumurta veya 1 dilim peynir ve 2-3 yemek kaşığı kavurma
 • 2 dilim ekmek veya 1 adet yufka veya 1/2 bazlama veya 1/2 lavaş
 • 5 zeytin / 2 ceviz
 • 1 tatlı kaşığı bal-reçel

Ara-1: 1 fincan limonlu yeşil çay

Öğle:

 • 1 parça yağı, iliği, derisi ayrılmış haşlama et veya 5 yemek kaşığı dolusu kavurma veya 6 yemek kaşığı dolusu sote
 • Yanına Sınırsız Salata veya söğüş sebze

Ara-2: 1 kez 1 adet baklava veya 2 adet madlen çikolata veya 1 porsiyon meyve

Akşam:

 • Öğlenin aynısı VEYA
 • 4 adet 2 parmak kalınlığında sarılmış sarma veya 2 adet biber dolma
 • Yanına 4 yemek kaşığı yoğurt veya 1 bardak ayran
 • Yanına sınırsız salata veya haşlanmış sebze veya söğüş sebze

Ara-3: 1 bardak süt veya 1 bardak ayran veya 15 adet fındık veya 12 badem

Sağlıklı ve mutlu bayramlar diliyorum.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

Comments 3

 1. sedef
  31 Ağustos 2017

  Çok güzel liste gerçekten bir sürü hesap takip ediyorum tam tamına böyle liste veren bir diyetisyen görmedim teşekkürler

 2. Özge sert
  20 Ağustos 2018

  Hayırlı bayramlar liste sahane:-))

 3. Ozgul cosar
  21 Ağustos 2018

  Teşekkür ederiz böyle güzel bi bilgiyi bizimle paylaştıgınız için
  İyi bayramlar🤗🤗

Yorum Yapın