Melis Hanım’ın Hikayesi – İyi ki Online Diyet Yapmışım

Hikayenin Kahramanı: Melis Hanım

Yaşadığı Şehir: Ankara

Hikayenin Mesajı: İyi ki Online Diyet Yapmışım

Bu hikayede Melis Hanım 6 aylık online diyet sürecinde yaşadıklarını anlatıyor. Melis Hanım’ın hikayesini kendisinden dinliyoruz:

“Güzel iltifatlarla başlayıp ama kiloların ile devam eden cümleler…

Aldığım kilolarla ilgili imalı bakışlar…Sonucunda bende oluşan öz güven kaybı…”

Son zamanlarda aldığım aşırı kilolar artık sadece dış görünümümle de sınırlı değildi artık sağlığım konusunda da sıkıntı yaşamaya başlamıştım. Ayakkabılarımı bağlarken nefes nefese kalmam, dizimde ve belimde artan ağrılar ve sonucunda kendi halime üzülmem. Fazla kilonun sonucu sadece bununla da kalmayıp bir de psikolojik tarafı vardı. Aynadakinin Melis olmadığının farkında olmak, üzerime olmayan kıyafetlerimin verdiği mutsuzluk, alışveriş yapma isteğim ama kafamda oluşan istediğini değil olanı alacaksın düşüncesi ile boş vermek, eski fotoğraflara bakıp üzülmek, aldığım kilolarla aynadaki Melis’i yaşça olduğundan daha büyük görmek ve Melis’e üzülmek… Bunların bir döngü haline gelmesi ve bunları düşündükçe mutsuz olup daha fazla yemek yemek ve kendini mutfağa adamak, tüm vaktini yemek, pasta, börek, çörek yaparak geçirmek.

obese-woman-eating-junk-food-1

4. Yılın sonunda artık canıma tak etmişti. 4 yıl içinde diyet ile ilgili girişimim çok olmuştu ama hepsinde başarısız olmuştum. Diyetisyenler için sebebim çoktu. Zamanında dönüş alamamak, yüz yüze görüşme için zaman problemi, verilen listenin 1 haftalık olması ve sürekli aynı şeylerden oluşması, diyettesin psikolojisinin kanıksatılması, beslenmeyi düzene oturtamamak ve bir müddet sonra eski beslenme düzenini özlemek ile başa dönmek. Uzun bir sürecim, ne yapsam bu sefer kesin çözümü olsa diye düşünmek ile geçti. Sonunda istemeyerek de olsa tekrar diyetisyen arama sürecine başladım. Bu sefer önlemlerimi erken alcaktım ve bir sonraki yaz için hedefimi gerçekleştirecektim. Ama bunların hepsi bir hayaldi benim için.

Instagram’da gezerken online diyet ile karşılaştım ve aaa diyetin de mi online ı var diye düşündüm ve Yusuf Bey’in sayfasını takip etmeye başladım. Bir süre sessizce takip ettim. Karar verdiğim noktada kendisine mesaj attım. O kadar hızlı dönüş yapmıştı ki şaşırmıştım. Konu ile ilgili bilgi verdi, verdiği bilgiler doğrultusunda diyet kafama yatmaya başladı. En çok hoşuma giden nokta ise, seçeneği çok olan bir diyet olmasıydı. Ama kafamda halen sorular vardı: “Yapabilir miyim, olur mu, nasıl motive olurum ki yüz yüze görmeden?” gibi.  Bu arada ben düşündükçe kilo almaya devam ediyordum. Okul başladı ve benim en son yaz tatili ile giymeyi bıraktığım kıyafetlerimin içine girmekte zorlanmaya başladığımı fark ettim ve her sabah kaos katlanarak devam ediyordu. Üzerine uzun ne giysem ya da olan bir kıyafeti her hafta giymek gibi büyük sıkıntılarım başlamıştı. Bu noktada artık düşünecek zamanımın kalmadığını fark ettim.

online_diyet_yusuf_öztürk

Soruları bir kenara bırakıp “Bu sefer de online diyeti deneyeceğim ne çıkar, bir ay denerim olmazsa bırakırım” diyerek ekim ayında sürece başladım. İnsanlar benim diyet sürecimden o kadar sıkılmışlardı ki samimi olduğum birkaç arkadaşım dışında kimseye söyleyemedim çünkü benim kilo verme durumum onlara da hayal gibi geliyordu. İlk hafta zorlanmadım dersem yalan olur çünkü öyle bir haldeydim ki sabah kahvaltı sofrasında öğle yemeğinde ne yesek diye soruyordum.

Diyet sürecine alışkın biri olarak geçirdiğim en rahat başlangıçtı, aç kalmadım, sinirlerim bozulmadan devam ettim. Bu arada kafama takılan sorular oluyordu, Yusuf Bey’e mail atıyordum cevaplıyordu, cevapladıkça aklıma yeni yeni sorular geliyordu ve ben mail yazdıkça kendisi bıkmadan usanmadan cevaplıyordu. İlk 10 günün sonunda tartıya çıktığımda inanamamıştım. İnanamadığım sadece giden kilolar değil online diyette sorulara bu kadar hızlı dönüşler ve ilk 10 günün diyetten sıkılmadan mutlu bir şekilde hızla geçmesiydi. Bu arada kafamda vermem gereken bir rakam vardı. Aynı hızla gitmeyeceğini biliyordum ama gene de yapabilirim, olabilir fikri kafamda oturmaya başlamıştı. Motivasyon konusunda da sorun yaşamıyordum çünkü en ufak sıkıntıda yazabiliyordum ve karşılığını çok hızlı alıyordum. Kafanızda bitmesi gerekir derlerdi anlayamazdım, zaman içinde ne demek olduğunu yaşayarak öğrendim. Süreci doğru yöneten birinin olması ve sizin kafanızda bitirmeniz gerekir lafı çok doğruymuş.

Artık hayatım 10 günlük dilimlerden oluşuyordu. Giden kilolar fark edilmeye başlayınca çevremden o kadar güzel dönüşler alıyordum ki. Her sorana tek tek anlatıyordum aslında adının diyet olduğunu ama öyle olmadığını her şeyi yediğimi ama belirli ölçülerde olduğunu anlatıyordum ve halen anlatmaya da devam ediyorum. Bütün bu olumlu süreçlerin yanında bu süreçte sıkıldığım, bunaldığım zamanlar da oldu ama bunu rahatlıkla ifade edebildim ve Yusuf Bey hep destek, tam destek sözünün kendisini anlattığını kanıtlarcasına destek oldu. Baştan beri bir anın gelip kilo vermenin yavaşlayacağını ya da duracağını biliyordum ama benim açımdan uzun bir süre olabileceğini düşünmemiştim. Zor bir süreçti benim için ama bu durum karşısında Yusuf Bey de inatla beni motive etmeye, inancını dile getirmeye devam ediyordu.  An geldi ben bırakmak istedim çünkü o noktada bu işin sonuna geldiğime inanmıştım, devam edebileceğim konusunda kendime olan inancımı kaybetmiştim. Verdiği moral ve destek sayesinde bir sonraki hafta “İYİ Kİ bana engel oldunuz, bırakmadım” dedim.

woman-591576_960_720

Şu an 6. ay bitiyor ve Yusuf Bey sayesinde hayatımda o kadar büyük değişimler oldu ve olmaya da devam ediyor. Denediğin bir kıyafetin büyük bedeni var mı diye sormak yerine küçük bedeni var mı diye sormak, mutfak ile bağı koparmak ve sadece karnı doyurmak için yemek yapmak, yiyip kalkmak ve sonrasında sana kalan uzunca bir zaman dilimi,  bitmek tükenmek bilmeyen enerjiye sahip olmak, ayakkabıları rahat rahat bağlamak, olmuyor artık diye saklanan kıyafetlerin tekrar olması, kafanda sorular olmadan alışveriş yapmak, her yerde verdiğin kilolarla ve yaşadığın değişimlerin konuşulması ile karşılaşmak, unuttuğum ve yeni yeni hatırladığım tarifi imkansız olan mutluluk sebepleriymiş.  En önemlisi de eski Melis’i bulmak bana o kadar zamanı geçirmenin en güzel hediyesi.

Sonunda anladım ki bu bir ekip çalışmasıydı ve ekip arkadaşınız iyiyse, sizi anlıyorsa, empati kurabiliyorsa, yalnız olmadığınızı, aynı hisleri paylaştığınızı hissettirebiliyorsa, zaman ayırabiliyorsa ve ayırdığı zamandaki özeni hissedebiliyorsanız doğru yerdesiniz demekmiş. Boşuna söylenen sözler değil bazen canınızın bir şey istemesi ve yeni diyetinizi açtığınızda istediğiniz şeyle karşılaşmak en büyük kanıtı oluyor.  Kilo verme sürecinin bitmesi ve sonrası konusunda korkum yok. Çünkü sürecim aç kalarak kilo verme değil her şeyden yiyerek mutlu olarak kilo verme süreciydi. Hayat standardı haline getirme süreciydi. İyi ki bu süreçte Yusuf Bey ile karşılaşmışım ve denemeye karar vermişim.

İYİ Kİ, İYİ Kİ… Nil Karaibrahimgil in de dediği gibi iyi ki yapmışım. Youtube’da İyi ki Yapmışım

Melis İnce 

Ankara – Nisan 2017

kişiye_özel_diyet_iste

Yorum Yapın