Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Yolu

Metabolizma hızını arttırmak, kilo vermenizi de hızlandırır. Bazı insanlar hızlı bir metabolizmayı genetik miras olarak alır. Bazıları da su içse bile yarar 🙂

Erkekler dinlenme halinde bile kadınlardan daha fazla kalori yakma eğilimindedir. Çoğu insan için metabolizma 40 yaşından sonra yavaşlar.

Yaşınızı, cinsiyetinizi veya genetiğinizi kontrol edemezsiniz, ancak metabolizmayı hızlandıran bazı yollar var. İşte bunlardan 10’u.

1) Kas yapmak

Hiçbir şey yapmadığınızda bile vücudunuz kalori yakar. Bazal metabolizma dediğimiz bu kavram, daha kaslı insanlarda daha yüksektir. Kasların her kilosu, günde 6 kaloriyi kullanır; vücut yağı ise sadece 2 kalori yakar. Bu küçük fark zamanla katlanabilir. Bir kas geliştirme antrenmanından sonra, kaslar vücudunuzun her yerinde harekete geçirilir ve günlük ortalama metabolizma hızınızı yükseltir.

2) Egzersiz Yapmak

Aerobik egzersiz, büyük kaslar oluşturmaz, ancak egzersizden sonraki saatler içinde metabolizmanızı hızlandırabilir. Kilit nokta, kendinizi biraz zorlamaktır. Yüksek yoğunluklu egzersiz, dinlenme metabolik hızında düşük veya orta şiddetli egzersizlerden daha büyük, daha uzun bir artış sağlar. Bunu elde etmek için spor salonunda daha yoğun cardio egzersizlerine katılın ve normal yürüyüş sırasında kısa süreli hızlı yürüyüşler yapın.

3) Su İçmek

Vücudunuzun kaloriyi işlemek için suya ihtiyacı var. Susuz kalırsanız, metabolizmanız yavaşlayabilir. Bir çalışmada, günde sekiz bardak su içen yetişkinler, dört bardak içenlere göre daha fazla kalori yaktı. Her öğün veya atıştırmadan önce bir bardak su veya diğer şekersiz içeceklerden tüketin.

4) Enerji İçecekleri!

Enerji içeceklerindeki bazı maddeler metabolizmanızı  hızlandırabilir. İçeriğindeki kafein vücudun kullandığı enerji miktarını artırır. Bazen bir amino asit olan taurin bulunur. Taurin metabolizmanızı hızlandırabilir ve yağ yakmaya yardımcı olabilir. Ancak bu içecekleri kullanmak bazı insanlar için yüksek tansiyon, endişe ve uyku sorunları gibi sorunlara neden olabilir. American Academy of Pediatrics, çocuklara ve gençlere tavsiye etmez.

5) Ara Öğün Yapmak

Daha sık yemek yemek kilo vermenize yardımcı olabilir. Uzun saatler aç kaldığınızda metabolizmanız yavaşlar. Her 3-4 saatte bir küçük ara öğün yapmak metabolizmanızı artırır, bu sayede bir gün boyunca daha fazla kalori yakarsınız. Birçok çalışma, düzenli olarak atıştırmalık insanların yemek saatlerinde daha az yemek yediğini göstermiştir.

6) Yemeklerinizi acı ile güzelleştirin

Baharatlı gıdalar, metabolizmanızı hızlandıracak bazı doğal kimyasallara sahiptir. Yemekleri doğranmış kırmızı veya yeşil biber ile pişirip tüketmek metabolizma hızınızı artırabilir. Etki muhtemelen geçicidir, ancak eğer sık ​​sık baharatlı yiyecekler yerseniz faydalar artabilir. Mide rahatsızlıkları olanlar dikkat!

7) Proteinle Güçlendirme

Dengeli bir diyetin parçası olarak, bazı karbonhidratları, protein bakımından zengin gıdalarla değiştirmek, yemeklik dönemdeki metabolizmayı hızlandırabilir. İyi protein kaynakları arasında yağsız sığır eti, hindi, balık, beyaz et tavuğu, fındık, fasülye, yumurta ve az yağlı süt ürünleri bulunur. Diyetisyeninize danışın.

8) Kahve

Bir kahve içici iseniz, muhtemelen enerji ve konsantrasyonun tadını çıkarırsınız. Kahve, kafein orta derecede alınırsa, metabolizma hızınızda kısa vadeli bir artış olabilir. Kafein, egzersiz yaparken daha az yorgun hissetmenize yardımcı olur ve hatta dayanıklılığınızı arttırır.

9) Yeşil Çay ile Yeniden Şarj Olun

Yeşil çay içmek, kafein ve kateşinlerin birleşik etkilerini sunar, birkaç saat boyunca metabolizmayı hızlandırdığı gösterilir. Araştırmalar, 2-4 bardak çay içmenin vücudun orta derecede yoğun egzersizde kısa sürede % 17 daha fazla kalori yakmasına neden olduğunu ileri sürüyor.

10) Şok Diyet Yapmayın

Şok diyetler; metabolizmasını hızlandırmayı umut eden herkes için kötüdür. Bu diyetler kilo vermenize yardımcı olsa da, bu doğru bir beslenme şekli değildir. Ayrıca, kaslarınızı kaybedebileceğiniz için geri tepkiler gösterir, bu da metabolizmayı yavaşlatır. Nihai sonuç vücudunuzun daha az kalori yakması ve şok diyet sonrası daha hızlı kilo alınmasıdır.

Kaynak: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-boost-your-metabolism

Sağlık günler dilerim.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

Yorum Yapın