Ne Zaman Nasıl Meyve Yemeliyiz?

Meyveler; vitamin ve mineraller açısından zengin, temel besin öğelerinden birçoğunu bünyesinde bulunduran, içerdiği antioksidan bileşikler sayesinde bizleri hastalıklara karşı koruyan, günlük beslenmemizde 3-4 porsiyon kadar yer vermemiz gereken besinlerdir.

Meyveler; taze, kurutulmuş şekillerde tüketilebileceği gibi komposto, hoşaf yapılarak da tüketilebilir. Siz meyvenizi nasıl tüketiyorsunuz?

Taze meyve mi kurutulmuş meyve mi? Hangisi daha sağlıklı?

Taze meyveler de kurutulmuş meyveler de zengin lif içerikleri sayesinde sindirim sistemimizi; içerdikleri yüksek antioksidan bileşikler sayesinde de bağışıklık sistemimizi korur ve güçlendirir.  Yani ikisi de sağlık açısından aynı özelliklere sahiptir.  Tüketirken dikkat edilecek hususlar; porsiyon miktarı, şeker içerikleri, işlem görmemiş olmamaları gibi konulardır. Farklı meyvelerin farklı besin öğeleri ve enerji içerikleri olsa dahi yüksek lif ve antioksidan içeriği tüm meyveler için geçerlidir.

kuru meyveler

Kuru meyveler nasıl elde edilir? Faydaları nelerdir? Bu meyveleri tüketirken sağlık açısından nelere dikkat etmeliyiz?

Kurutulmuş meyvelerin başında; kayısı, üzüm, erik, incir gelir. Bu meyvelerin tazelerinde %80-90 oranında bulunan suyun buharlaştırılması ile kuru meyveler elde edilir. Kuru meyvelerdeki su oranı %10-20 düzeyindedir. Böylece kuru meyveler daha uzun süre bozulmadan kalabilir, kolayca taşınabilir.

kişiye_özel_diyet_iste

Kuru meyveler bizleri kabızlıktan, sinir sistemi hastalıklarından, kanser gibi bağışıklık sistemi hastalıklarından, böbrek hastalıklarından ve daha birçok rahatsızlıktan korur.  Kuru meyveler mineraller ve demir açısından da zengindir. Demir içeren diğer besinler gibi kan yapıcı özellikleri vardır. Kurutma işlemi sonunda içeriğindeki “C vitamini” dışındaki diğer vitaminler korunur. Besleyici ve potasyum, çinko, magnezyum açısından çok zengin olan kuru meyveleri günlük beslenmemizde ara öğünlerle rahatlıkla tüketebiliriz.

Kuru meyveleri satın alırken dikkat etmemiz gereken önemli nokta; ambalaj üzerinde yazan son tüketim tarihleri, kimyasal işlem görmemiş olması ve şeker ilave edilmemiş olmasıdır.

528057-1-eng-GB_how-to-make-compote

Komposto ile Hoşaf arasındaki fark nedir?

Komposto taze meyveler ile hazırlanan, hoşaf ise kuru meyveler ile hazırlanan, yemeklerin yanında veya sonrasında tüketebilecek hafif tatlılardır. Meyvelerin komposto yapılırken ezilmesini önlemek için yumuşak meyveler (kayısı, erik, şeftali gibi) önceden hazırlanmış sıcak, şekerli şuruba eklenerek pişirilir. Sert meyveler (elma, ayva gibi) ise önce su ile yumuşatılır, sonra şeker eklenerek pişirilir. Komposto ve hoşaf ikisi de sıvı alımını artırmak için, bağırsak problemleri için tüketebilir. Yaz günlerinin masum tatlılarıdır.

Komposto veya hoşaf hazırlarken dikkat edilecek en önemli nokta; kullanılan şeker miktarıdır. Şeker miktarı arttıkça dolayısıyla alınan kalori miktarı da artacaktır. Sürekli harcanandan fazla kalori almak da kilo artışına neden olur.

 mix_fruit_background_png

Meyvenin kendisini yiyin. Posa alımını artırarak hastalıklardan korunun.

Meyveyi çiğ ve taze tüketmek, meyvenin suyunu çıkarıp içmekten daha doğrudur. Çünkü taze meyve ile birlikte meyvedeki posayı da almış oluruz. Sıkma meyve sularında bu durum pek mümkün değildir.

Taze meyve yiyerek almadığımız posanın vücudumuza yararları da saymakla bitmez. Meyvelerdeki posa dışkı hacmini artırdığı için kabızlık ve kabızlığın getirdiği hemoroid, divertikül gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Yine posa oranı yüksek olan beslenmenin kolon ve rektum kanserlerini önlemede oldukça etkin olduğu pek çok çalışmayla ortaya konmuştur. Posa barsaklardan geçerken zararlı maddelerin barsakla temasını engelleyerek atılmasını sağlayarak kanserden bizi korur.

Posa açısından zengin olan meyveler yağ ve enerji açısından düşük besinler oldukları için kilo verme ve koruma konusunda da etkindirler. Posalı besinleri daha uzun süre çiğnediğimiz için tokluk hissimiz daha kolay oluşur, midede hacim kaplayıp mideyi geç terk ettikleri için acıkma süremizi uzatırlar böylece kilo verme ve koruma konusunda yardımcı olurlar.

Meyveyi mevsiminde ve ölçülü tüketin.

Meyveler kendi mevsiminde tüketilmelidir. Yaz aylarında yaz meyveleri, kış aylarında kış meyvelerini tüketmek doğal beslenmeye bir örnektir. Sağlığımızı korumak için hormonsal ve sentetik meyveden uzak durmak gerekir.

Meyveler her ne kadar masum görünseler de aynı zamanda kalori ve karbonhidrat da (şeker)  içerirler. Bu yüzden günlük meyve tüketiminde ihtiyacımız olan porsiyon miktarlarını bilmeliyiz. İhtiyacımız kadar meyve tüketmeliyiz. Aşırı meyve tüketimi özellikle yoğun şeker alımına neden olacağı için şekerin yağ olarak depolanması sonucu karaciğere ve insülin metabolizmasına zarar verebilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

Yorum Yapın