Nevin Hanım’ın Hikayesi – Kolesterol Düşüren Diyet

Hikayenin Kahramanı: Nevin Hanım

Yaşadığı Şehir: Avusturya

Hikayenin Mesajı: Kan değerlerinizi ölçtürün, uzmana danışın.

Bu hikayede Avusturya’da yaşayan online danışanımız Nevin Hanım’ın başarı hikayesini bulacaksınız. 

İdeal kiloda olmanız sağlıklı olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Kilonuzla beraber kan değerlerinizin de normal aralıkta olması önemlidir. Bazı kan değerlerindeki anormallikler belirti vermediği için fark edilmeyebilir. Bu yüzden düzenli olarak kan tahlili yaptırın ve sonuçlarına göre hareket edin. 

Yeterli ve dengeli beslenmek kendisini sadece tartıda göstermez. Doğru beslenme ile kan değerleri de düzelebilir. Demir eksikliği, diyabet, yüksek kolesterol, kanser ve daha birçok hastalık doğru beslenme ile önlenebilir veya kontrol altına alınabilir. Avusturya’da yaşayan Nevin Hanım’ın hikâyesinde olduğu gibi…

Hazır ve yağlı gıdalar eşittir kolesterol

Nevin hanım, kilo problemi için değil kan kolesterolünü düşürmek için bize başvurmuştu. Kolesterol yükselmesinin birçok sebebi olabilir. Lakin yüksek kolesterol doğru beslenme ile kontrol altına da alınabilir. Nevin Hanım’ın hazır gıda yemesi, kızartma yöntemi ile yiyeceklerini hazırlaması, kahvaltısını aşırı yağlı hamur işleriyle yapması kolesterolünü yükseltmişti. İdeal kilosunda olmasına rağmen kan kolesterolü ortada bir problem olduğunu gösteriyordu.

Kalp hastalıkları Dünyada birinci

Kolesterol düzeyi yükseldikçe, kalp hastalıklarının görülme olasılığı da artar. Kalp hastalıkları dünyada ölümlerin birinci derece sebebidir. Yanlış beslenmenin büyük oranda tesirli olduğu kalp hastalıklarında, kalp sağlığını koruyan yemek alışkanlığı kazanmak, hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde son derece önemlidir.

Alışkanlıklarını gözden geçir

Nevin Hanım, kolesterolünü yükselten alışkanlıklarını gözden geçirdi. Beslenme yanlışlarının farkına vardı. Bu yanlışları doğru tercihler yaparak düzeltti. Paketli, hazır gıdalar yerine doğal gıdalarla beslenmeye başladı. Kızartma yerine, haşlama, fırında ve ızgara yöntemiyle yemeklerini pişirdi. Daha çok hareket etti, daha az hareketsiz kaldı. 30 günün sonunda kan kolesterolünde kayda değer bir iyileşmeye şahit olduk. Bu iyileşme ile kalp krizi riski de azalmış oldu. Zira kan kolesterol düzeyinin normal sınırlarda olması özellikle kalp sağlığı için çok önemlidir.

Geç kalmamak için kan değerlerinizi ölçtürün!

Kalp hastalıklarından korunmak için düzenli olarak kan tahlili yaptırmak gerekir. Kolesterol, kan şekeri, B ve D vitaminleri, kan yağları, demir, kalsiyum, böbrek ve karaciğer enzim seviyeleri beslenme ile ilişkilidir. Kan bulguları düzenli olarak taranmaz ise, özellikle yüksek kolesterol fark edilmeyebilir. Kolesterol seviyesini öğrenmek ilk adımdır. İkinci adımda ise, sonuçlara göre davranmanız gerekir. Hekiminize veya diyetisyeninize danışarak sonuçları değerlendirmesini isteyebilir, size bir program hazırlamasını isteyebilirsiniz.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

diyetisyenden_iste_online_diyet_istiyorum_yeni1

Yorum Yapın