Pilates ve Beslenme

Pilates nedir? Pilates ile zayıflamak mümkün mü? Pilates egzersizleri yapanlar nasıl beslenmeli? Sorularının cevabı bu yazıda. Keyifli okumalar…

Pilates, vücuda esneklik ve daha düzgün bir duruş kazandırmak; zihin ve beden bütünlüğü sağlamak amacıyla nefesten de yararlanarak yapılan ve sonucunda sırt ve karın kaslarının eşit oranda güçlenmesini sağlayarak üst iskelete güç kazandıran bir egzersiz çeşididir.pilates-toplu

Pilatesin temel ilkesi nasıl dengede kalmak ve zihin ve beden bütünlüğü sağlamak ise, pilatesle ilgilenen sporcuların beslenmesi de aynı şekilde dengeli olmalıdır. Pilatesin bu felsefesine uygun olarak pilatesle ilgilenen sporcu beslenmesinde belirli programları uygularsa hem sağlığını koruyacak, hem de fit bir görünüm kazanacaktır.

Pilateste odaklanma ve hayal gücü çok önemli bir yere sahiptir. Pilateste daha zayıf fit ve sağlıklı olduğunuzu hayal edin bunun görüntüsü hep gözünüzün önüne gelsin, düşünce gücünüzü aktifleştirin bakın her şey daha kolay ve hızlı olduğunu  fark edeceksiniz.

kişiye_özel_diyet_iste

PİLATES İLE ZAYIFLANIR MI?

Pilates yapanlar, bununla birlikte “kişiye özel” zayıflama programı uygularsa zayıflama sağlanır. Kişiye özel beslenme programı ile kiloların çoğu yağ dokusundan gider ve kas dokusunda kayıp azdır. Sadece pilates yapmak kas yapısının güçlenmesini, vücudun esneklik ve daha düzgün bir duruş kazanmasını sağlar. Aynı zamanda yeterli ve dengeli beslenme bir beslenme programı kişiye kilo verdirmese bile ince ve fit bir görünüm sağlayabilir.

37620368_ml

PİLATES YAPANLAR NASIL BESLENMELİ?

  • Pilatese başlamadan 1,5-2 saat öncesinden öğününüzü yapın. Aksi takdirde kan şekeri dengeniz bozulabilir ve kramplar oluşabilir.
  • Pilates esnasında 15 dakikada bir az miktarlarda(75-100 ml) su tüketmelisiniz. Suyunuz oda sıcaklığında olmalı ve yudum yudum içmelisiniz.
  • Pilatesten 1,5-2 saat önceki öğününüzde mutlaka karbonhidrat ve protein kaynağı olsun. Kan şekerinizi hızlı yükselten ve ardından düşüren, bu yüzden insülin metabolizmasına zarar verecek beyaz şeker, beyaz un, pirinç gibi besinler yerine kan şekerine daha uzun sürede etki eden tam buğday, çavdar, yulaf gibi ekmekleri tercih edin. Protein açısından zengin olan et, tavuk veya balığın az yağlı ve ızgara yöntemiyle pişmiş olmasına dikkat edin, bunları tüketmiyorsanız peynir ve yumurta da tüketebilirsiniz.
  • Pilates egzersizleri sizlere aşırı kalori harcatmaz. Bu yüzden çok yüksek kalorili besinler almayın. 70 kg biri 30 dk pilates yaparak yaklaşık 220 kalori harcar.
  • Besin öğelerini yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmelisiniz.
  • Pilatesle ilgilenenlerin zayıflama sürecinde düzenli kalsiyum ve omega-3 alımına ihtiyacı vardır. Kalsiyum için günde 2 su bardağı az yağlı/yağsız süt; omega-3 yağ asitleri için de haftada 2-3 kez balık tüketmeyi unutmayın.

Kilo vermek ve kilolarını korumak isteyen pilates severler, diyetisyeninizden “size özel” hazırlanan bir beslenme programı isteyin.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

Yorum Yapın