Sigara ve Kilo Alımı

Kilo alma endişesi, sigara bırakmaktan kişiyi vazgeçiren en önemli noktalardan biri oluyor çoğunlukla. Sigarayı bırakırsam kilo alırım kaygılarının yerini sigarayı bırakıp kilomu koruyabilirim hatta istersem mevcut olan fazla kilolarımdan da kurtulabilirim mi bilmek sağlığınızın için çok önemli iki adımı beraber atmayı da kolaylaştıracaktır. Hem sigarayı bırakmak hem de kilonuzu korumak hatta vermek kesinlikle mümkün.

cancer-causing-substances

Sigara bırakılması sonrasında gerek metabolizmanın düşmesi gerekse el alışkanlığın yerini besinlerin alması sebebiyle kilo alımı yaşanmaktadır. Fayda – zarar ilişkisine vurduğunda sigaranın verdiği zararlar yanında kilo almak mücadele edebilecek bir durumdur. Sigaranın vücudumuza verdiği zararları kaldırmak ve kilo vermek için yeni bir motivasyon unsuru olarak da kullanabiliriz sigara bıraktığımız bu dönemi.

      Sigarayı bıraktınız yeni bir hayata başladınız, kilo almaktan korkuyorsunuz bu durumda nelere dikkat etmeli ?

-Metabolizma hızınız düşeceği için mutlaka fiziksel aktivitenizi artırın .

– Az ve sık beslenme k metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır.2,5 – 3 saatlik aralarla beslenmeye çalışın.

-Saflaştırılmış  ürünler yerine daha doğal, posası yüksek ürünleri tercih edin.

-Sigaranın bırakılmasıyla beraber kabızlık sık karşılaşılan bir durumdur. Sabah aç karnına kuru kayısı – kuru incir gibi besinlerle güne başlayın.

– En iyi detoks ürünü sudur, hem elinizi oyalamak için hem de zararlı maddelerin  atılması için bol bol su için.

-Hücrelerinizin sigaranın verdiği zarardan arınabilmesi meyve – çiğ sebzeye beslenmeniz de yer verin. Narenciye, kivi, yeşil yapraklı sebzeler c vitamininden zengindir, her öğününde mutlaka yer verilmeli.

-Sigaranın bırakılmasıyla beraber tat ve koku duyunuz açılacak, besinler daha lezzetli hale gelmeye başlayacaktır. Yemeklerinizi iyi çiğneyin, yavaş yemek yemeye çalışın, yeni durumunuzun tadını çıkarın.

-Elinizi oyalamak için ara öğünlerde elma kabuğu kurusu tercih edebilirsiniz hem enerjisi düşüktür hem barsaklarınızın çalışmasını kolaylaştırır.

-Leblebi, kuruyemişlerle karıştırılarak tüketildiğinde hem birimde aldığınız enerjiyi düşürecek hem de sizi daha fazla oyalayacaktır

Sigarayı bırakmak sağlığınız için daha akıllıca bir davranıştır. Kilo ile mücadele etmek için yanınızdayım.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

Size en uygun beslenme programı için bir diyetisyene danışın.

kişiye_özel_diyet_iste

 

Yorum Yapın