Çiğdem Hanım’ın Hikayesi – Vazgeçersen Kilo Veremezsin

Hikayenin Kahramanı: Çiğdem Hanım

Yaşadığı Şehir: Kırıkkale

Hikayenin Mesajı: Vazgeçersen Kilo Veremezsin

Diyet bir yolculuktur. Sabır ve kararlılık ister. Bu yolculukta karşınıza engeller çıkar. Bu engelleri aşar ve yolunuza devam ederseniz ipi göğüslersiniz. Diyet yapmak ve kilo vermek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Oyunu kurallarına göre oynayıp sabırla devam ederseniz başarı kaçınılmazdır. Diyetin başlangıcında diyet yapan kişide doğal bir heyecan olur. Bir hafta boyunca diyet yapıp da tartıda beklediği sonucu göremeyince o ilk heyecan yerini karamsarlığa bırakabilir. İşte ne zamanki, diyet yapan kişi ilk hafta başarısızlığına aldırmayıp diyetine devam ederse o zaman sonuç almaya başlar. Kırıkkale’deki danışanım Çiğdem Hanım’ın öyküsü de bu durumu anlatıyor.

Çiğdem Hanım 2013 yılında geçirdiği trafik kazası sonrası omurilik hasarına bağlı kısmı felç yaşıyor. Tedavi sürecinde hareketsizlik ve kortizol iğneleri nedeniyle kilo alıyor. Tedavisi doktorların tahmin edemediği şekilde iyiye gidiyor. Çiğdem Hanım şimdi hafif adımlar atıyor. Öğretmenlik yapan Çiğdem Hanım bu yıl müdür yardımcısı da oldu. 8 yaşındaki oğlu ile birlikte hayata karşı dimdik ayakta duruyorlar.

Çiğdem Hanım geçtiğimiz ay tedavi sürecinde aldığı kiloları nedeniyle online diyet için bize başvurdu. Gerekli kan tahlillerini istedim. Kullandığı ilaçları ve hastalıklarını inceledim. Beslenme alışkanlıkları, çalışma saatleri, kan değerleri vb. durumları göz önünde bulundurarak diyet programını hazırladım. Diyetin başlangıcında Çiğdem Hanım’ın tereddütleri vardı: “Acaba bu rahatsızlığıma rağmen kilo verebilir miyim?” Fiziksel aktivitesinin az olduğu stresli bir dönemde heyecanla diyete başladık. Online diyetin ilk günleri başarılı geçti. 7 gün sonra tartı günü geldi. Başarılı bir sonuç almayı bekledik. Ama olmadı. Üstelik sonuç başlangıç kilosundan 500 gram da fazla çıktı. Besin tüketim kaydı formunu da inceledim. Sadece iki-üç beslenme yanlışı vardı. Buna rağmen kilo vermemişti. Çiğdem Hanım’ın diyetin ilk günlerindeki heyecanı yerini üzüntüye ve karamsarlığa bıraktı. “Olmayacak galiba, Yusuf Bey” dedi. Vazgeçmeyi, diyeti yarıda bırakmayı düşündü. Kendisine herkesin aynı hızda kilo veremeyebileceğini anlattım. Daha yolun başında olduğumuzu ve diyete devam ederse sonuç alacağı söyledim. Kendine olan güvenini tekrar kazandı ve ikinci haftaya başladı. İkinci haftanın sonunda 1.3 kg hafifledi. Diğer hafta 1.2 kg daha hafifledi. Şimdi, daha dengeli besleniyor, kontrollü bir şekilde online diyetine devam ediyor. Eğer ilk hafta sonunda vazgeçseydi, başlangıç kilosuyla yaşamına devam edecekti.

Diyet yapanlar başarısız olmak istiyorsa, tartıda sonuç alamadığı gün diyeti bıraksınlar. Diyette başarılı olmanın sırrı; sarsılmaz bir irade ve sabırdır. Günümüzde insanlar fazla kilolarından hızlıca kurtulmak istiyor. Özellikle de diyete yeni başlayanlar ilk haftanın sonunda tartıda başarısını görmek istiyor. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Kişinin başlangıç kilosu, hormon seviyeleri, duygu durumu bile ilk hafta tartı sonucu üzerinde etkilidir. Vazgeçmekle devam etmek arasında kaldığınız o ince çizgide seçiminizi sağlığınız için yaptığınız zaman kazanan siz olacaksınız.

Öykünün Sonucu: Diyette en kolay yol: “Vazgeçmek.” Diyete başlamadan önce amacınızı belirleyin. Neden kilo vermek istiyorsunuz? Kaç kilo vermek istiyorsunuz? Bu kiloyu ne kadar zamanda verebilirsiniz? Bu soruları bir diyetisyen de yardım alarak çözümleyin. Diyet yolculuğunda mükemmel bir oyuncu olmanıza gerek yok. Sizin ihtiyacınız olan; sabır ve kararlılıktır. Sabırsızlığı yenmek ve istikrarlı kilo vermeyi sağlamak için, diyeti bir yarış olarak görmeyi bırakmak, onun yerine bir macera olarak görmek gerekir. Bu, endişeleri azaltır ve yeni beslenme alışkanlıklarının hayata girmesine yardım eder. Böylece diyetten sonuç almaya başlarsınız. En ufak bir engelde vazgeçmezseniz kazanan siz olursunuz. Sağlığınız için mücadele etmekten vazgeçmeyin.

kişiye_özel_diyet_iste

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

Yorum Yapın