Yaşlanma Karşıtı 7 Besin

Yaşlanmayı durduramayız. Ama bir şekilde yavaşlatabiliriz. Sağlıklı olmanın ilk adımı doğru beslenmektir.

Vücudun sağlıklı ve uzun yıllar çalışması için yakıtını yani besinleri daha akıllıca seçmeliyiz.

Yaş ilerledikçe vücut fonksiyonları da değişir. Yemekleri sindirmeniz daha uzun sürebilir. Tat olma duyusunda değişiklikler olabilir. Çiğnemekte güçlük çekebilirsiniz. Bu gibi durumlar da sizi yemekten uzaklaştırabilir.

Sağlıklı bir diyet için herhangi bir sorun yaşadığınızda beslenme uzmanıyla görüşün. Diyetisyen; doğru yaklaşımlar ile size daha iyi beslenmeniz için yardımcı olacak bir plan hazırlayacaktır.

Yaşlanma Karşıtı 7 Besin

Bazı besinler daha sağlıklı yaşlanmak isteyen erişkinler için özellikle yararlıdır:

1- Su : Yaşlandıkça yeterince su içmeyebilirsiniz çünkü eskiden olduğu gibi susuz kalmazsınız.

Vücudumuzun çoğunlukla sudur. New York’lu beslenme uzmanı Robin Foroutan az su tüketimini sonucunda “Açık bir şekilde düşünemezsin, daha kolay yorulursun.” diyor.

“Yorgunluk, hafif baş ağrısı ve kabızlık gibi şeylerden şikayet eden insanlar genellikle az su tüketiyor.

2- Yağlı balık : Somon, uskumru ve sardalya gibi balıklar, sağlıklı kalp için önemlidir. Bunlar omega-3 yağ asitleri açısından zengin balıklardır. Kalp rahatsızlığının ve inmenin önlenmesine yardımcı olurlar. Haftada en az iki porsiyon balık yemeyi hedefleyin.

3- Yoğurt : Yaşlandıkça kemik kaybı daha da kötüleşir. Kalsiyum onu ​​tutmaya yardımcı olur ve yoğurt bunun iyi bir kaynağıdır. Yoğurt ayrıca yiyeceklerinizi sindirmenize yardım eder ve protein de içerir.

4- Domates : Likopenden zengin olan domates, prostat kanserine ve akciğer kanserine karşı koruyucudur.

5- Brokoli : Her çeşit vitamin ve antioksidan ile doldurulmuş brokoli lif açısından da yüksektir.

6- Yabanmersini: Seattle’dan beslenme uzmanı Angel Planells “Yaban mersini çeşitli antioksidanlarla doludur” diyor. Antioksidanlar – C vitamini ve E vitamini gibi – hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

7- Kuruyemiş : Omega-3, doymamış yağlar, lif ve protein dolu kuru yemişler kalp sağlığı için önemlidir. Haftada 3-4 porsiyon tüketilebilir. Fazla tüketimi kilo alımına neden olur.

Sağlıklı yıllar dilerim…

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

 

Yorum Yapın